Автоматичний полив з накопичувальної ємності

Автоматичний полив з накопичувальної ємності

Для чого вона реально потрібна?

Під час перших зустрічей з замовниками, охочими поставити систему автополиву, часто чую "газон краще поливати теплою водою, це напевно, потрібно ставити ємність?" Хто-то з них про це в інеті прочитав, а кому-то знайомі нашептали.

По-перше, для газону не має великого значення холодна вода або тепла, він добре приймає і те й інше. Для газону більш актуальним буде час поливу. Поливати його краще, у вечірній, ранковий або нічний час доби.

Вся справа в тому, що вночі не "палить" сонце і газон не ризикує згоріти. Що саме відбувається з газоном при поливі його в спеку: краплі води збираються на листках і створюють свого роду лінзу, через призму якої сонячні промені фокусуються і температура збільшується. Всі ви, напевно, в дитинстві гралися лінзою і пам'ятайте як вона може підпалити аркушик паперу. Або згадайте, купаючись на річці є шанс швидше згоріти після того, коли ви вилазить з води, ніж коли шкіра суха.

Також слід враховувати, що якщо Ви збираєтеся поливати город, навіть для теплолюбних культур теплою водою можна нашкодити, поливаючи їх днем. Але якщо полив городу буде здійснюватися холодною водою через крапельний полив, запевняю, шкоди рослинам Ви не принесете, як як на листя вода потрапляти не буде. А значить, накопичувальна ємність в цьому питанні не має особливих переваг.

Ємність швидше потрібна з технічних причин, для нормальної роботи системи автополиву.

У більшості випадків господарі ділянки або не знають технічних характеристик своєї свердловини, або люблять говорити, що у них хороша свердловина, і насос такий потужний, що за очі вистачає.

Для проектувальника систем автополиву ці формулювання ні про що!

  • По-перше, система поливу розрахована на підставі конкретних вихідних даних. У кожного вони індивідуальні.
  • По-друге, гідротехнічні розрахунки не проводяться на підставі романтичних фраз типу "Так у мене води в свердловині багато, я ж живу біля Дніпра".
  • По-третє, свердловини мають властивість "замуліватся" з часом, і найголовніше - вони мають свій дебет, статичний і динамічний рівень. Багато хто не правильно тлумачу ці фрази.

Наприклад з розмови:

-А Наскільки кубів у вас розрахована одна зона поливу?

- На 2,5 куба - кажу я.

- А че так мало, у мене насос качає 5 кубів на годину за своїми характеристиками. Вважайте мене автополив на 5 кубів, так само дешевше вийде (мовляв менше зон, менше електроклапанів та інше.)

- У вас свердловина не потягне!

- Та що ви мені розповідаєте, як це не потягне, насос то потужний стоїть біля мене. Я раз на добу залишав воду включеною і вона не закінчилася в свердловині, текла без зупинок.

Після цього таких замовників-спеціалістів хочеться взяти їх до себе на роботу, і в той же день звільнити і оштрафувати на 2 місячні зарплати.

Не в образу, шановні. Просто зрозумійте, кожен повинен займатися своєю справою. Ніхто ж з вас не розповідає як треба збирати двигуна на Формулу 1.

Повернуся до пояснення репліки з діалогу. Уявіть собі, що у вас дійсно не слабкий насос, і він за годину може втягнути і подати 5 кубів води, а свердловина дає 2,5 куба в годину (ось приплив води такий, і нічого не поробиш з цим).

Є два основні варіанти:

1. Вода може не закінчуватися, так як з урахуванням того, що на будинок у вас розкинуті труби малого діаметру + їх загальна довжина + опорі тиску на всяких кутах і вигинах, і в підсумку з крана виходить 2,5 куба в годину. У кожного насоса при штовханні води на дистанцію є гідравлічні втрати, так як він працює в навантаження. В результаті вода у вас нібито не кінчається.

2. Закладаємо потрібну для магістралі автополива трубу (наприклад 32 діаметра), насосу начебто як легше штовхати, менше опору, теоретично більше кубів дасть, але немає .... Він не може дати більше, так як більше не встигає приходить проточними підземними водами, і виходить що він давиться, але качає воду. Для порівняння - це як викачування дренажним насосом води з ємності, коли вона починає виходити на мілину, то насос качає але не дає потрібного тиску і потрібної кількості води.

Це все гідротехніка, яку не всі розуміють. Іноді просто доводиться відмовлятися від таких замовлень, де замовник вважає себе і токарем і пекарем, або пропонувати ємність під приводом теплої води, прикидаючись дурником. Інакше автополив потрібно буде не просто переробляти, а робити його заново. А це вже не дешево.

Звичайно у полівщіков є свої методи вимірювання характеристик свердловин. Але як показує досвід, ці дані мають "похібку". В результаті автополив працювати може не коректно.

Ємність прекрасно нівелює всі вади свердловини. Ось її реальні плюси:

  • Є завжди запас води для насоса, і він може повністю відпрацьовувати свої характеристики і це не позначиться на роботі автополива.
  • Ви завжди впевнені в тому, що ємність на відміну від свердловини НЕ Замула з віком, і буде однаково стабільно видавати потрібну кількість води.
  • Ємність дозволяє працювати системі автополиву більш автономно, без втрат тиску. Оскільки якщо ви надумаєте в будинку прийняти душ, а подача води на будинок і на полив йде зі свердловини, та ще й з одного насоса, і це все відбувається одночасно, тоді система автополиву не відпрацьовані своє, так як тиск споживання води розділиться на полив і на дім. В результаті не всі полито і душ слабенький.

З недоліків:

  • Установка ємності несе за собою витрати на неї і на додатковий насос.
  • Ємність потрібно мити раз на рік.

Але навіть ці мінуси легко перекриваються її плюсами. Так як ви будете спокійно спати і знати що система працює правильно, вода у вас не закінчиться, і все буде полите.

Ось це і є реальні причини, щоб ставити накопичувальну ємність під систему автоматичного поливу. Я розумію, що "професійні" монтажники систем поливу діляться на дві категорії, на тих хто реально вважає, що ємність потрібна для того щоб вода була теплою, і на тих хто реально знає навіщо вона потрібна.

Будьте уважні при виборі підрядника, краще один раз зробити правильно, ніж переробити двічі. Замовляйте проект автополива і монтаж у тих, хто розбирається в цьому, і тоді Ви розумно розпорядитися своїми грошима.

Замовити грамотний проект і монтаж системи автополиву можна за тел. (098) 4268-886, (050)992-8886