Догляд за деревами вибір місця посадки дерева

Або 5 основних правил виховання здорового і безпечного дерева.

Кожен з нас, хоча б раз в житті, садив або ще посадить дерево. І не залежно від того, ландшафтний ви дизайнер, звичайний касир в магазині, або відомий боксер Кличко (він, до речі, своє вже посадив, весь Київ бачив), всім нам не завадить знати основні положення при посадці і догляду за деревами.

Звичайно, є багато тонкощів, пов'язаних з особливостями посадки і догляду за деревами. І залежать вони від роду, виду, і сорти дерева. Але зараз ми не будемо так глибоко копати ....

Вибір місця посадки дерева.

Выбор места посадки дерева

Важливо розуміти, що є багато факторів, які мають значення при висадці дерев. Почнемо з основних.

Не варто садити дерева близько до будівлі. Поки воно не великого росту, проблем створювати не буде, але з часом гілки не тільки стануть лізти у вікна, але і формування крони дерева буде відбуватися не правильно.

Намагайтеся витримати відстань хоча б мінімум 5 метрів від будівель.

Відстань між ямами для дерев варто залишати мінімум 3,5 - 4 метри. В ідеалі, потрібно розуміти який діаметр крони у вашого дерева буде, коли воно досягне свого дорослого стану, тоді відстань ви зможете визначити більш коректно.

Саджанці варто купувати в розплідниках або садових центрах. Викопані в лісі не зовсім підходять для висадки в міських умовах.

При транспортуванні дерева стежте за тим, щоб коренева система не деформувалася і не пересихала. Це дозволить збільшити шанси на його приживлюваність.

Правильна посадка дерева.

Правильная посадка дерева

Поки дерево росте в розпліднику і чекає, коли ви його купите, воно звикає, зростає і адаптується по сторонах світу. Садити його слід також, як воно і росло. Особливо це стосується дерев зростанням вище 3-х метрів. Не рідко неправильна розстановка може стати причиною загибелі або важкої приживлюваності дерева.

Наприклад: При покупці відзначте стрічкою гілку яка розташована на північ, а при посадці виставте його так, щоб ця ж гілка дивилася теж на північ.

При посадці зверніть увагу на рівень кореневої шийки (це місце переходу стовбура в кореневу систему). Вона повинна збігатися з рівнем грунту. Не всі дерева можуть пережити такий промах. Деякі нормально це переживають, а деякі від цього помирають, може не відразу, але з часом так точно. Навіть якщо воно у вас вже довго росте на ділянці, а ви вирішили вирівняти рівень землі, то ні в якому разі не засинайте кореневу шийку. Для цього є багато пристосувань, наприклад можна поставити кільця. Захист дерев від термічних уражень.

Защита деревьев от термических повреждений

Дерева потрібно захищати від морозобоев і сонячних опіків. Внаслідок різкої зміни температурних режимів і інтенсивності сонячного опромінення, до пошкодження кори стовбура можна адресувати листяні дерева крім берези.

Ви, напевно, помічали, як навесні люди виконують побілку дерев. На сьогоднішній день є більш сучасні засоби, ніж вапно. У продажу можна зустріти садову побілку на основі глини "Блок". Вміст глини дозволяє ущільнити розчин та створити своєрідний ізоляційний шар, в результаті чого дерево краще справляється з різкими перепадами температури.

Побілку садових дерев необхідно проводити навесні і восени. Як правило, садівники-любителі зовсім забувають і не надають особливого значення осінньої побілки, а проводять її тільки один раз в році, з настанням весни. Однак, осіння побілка так само потрібна деревам, як і весняна.

Навесні дерева необхідно білити з метою їх захисту від сонячних опіків, які можуть з'являтися через те, що вдень сонце добряче гріє, а вночі температура повітря на вулиці може опускатися нижче нуля. Крім того, садові фарба для дерев знищує велику кількість спор і хвороботворних бактерій.

Осіння побілка також спрямована на захист дерев від великих перепадів температур, які можуть досягати до 20 градусів. Якщо не захищати дерево, то на ньому можуть з'являтися глибокі тріщини, буде отшелушиваться і відпадати кора, тим самим, оголюючи сам стовбур. Таким чином, дерево буде сильно схильне до різних захворювань, які можуть спричинити за собою навіть його загибель. Також побілка дерев восени здатна захистити їх від обмерзання і морозобоін в зимовий період року.

Важливо, щоб фарбування проводилася в суху погоду при плюсовій температурі. Перед нанесенням садової побілки необхідно обов'язково очистити стовбур дерева від старої кори.

Фарба для дерев садові має цілу низку корисних властивостей:

  • Збільшує зимостійкість дерев і кущів
  • Захищає від сонячних опіків
  • Знищує збудників різних захворювань, якими можуть бути вражені рослини
  • Захищає від зайців
  • Надає лікувальну дію при захворюванні чорним раком.

Є ще один спосіб порятунку дерев від термічних ушкоджень. Це закутування стовбура дерева в мішковину на зиму. Мішковина також рятує від зайців та інших шкідників. Нарізуєте її стрічкою в 10 см і огортає нею ствол до весни.

Стабілізувати стовбур уникаючи жорсткої фіксації.

Система крепления дерева

Система кріплення дереваПосле посадки, для кращої приживлюваності, зафіксуйте дерево в просторі. При цьому уникайте жорсткої фіксації - у дерева повинна бути невелика амплітуда коливання. Але і сильно не ослабляйте, так як пориви вітру можуть постійно розгойдувати ще не прижилася кореневу систему. Можна залишити зазор до 5 см. Для молодого дерева це дозволяє тренувати, так би мовити, "м'язову масу".

Якщо ставите розтяжки з мотузки (6 мм) майте на увазі, що з часом вона ослабне (враховуєте цей фактор). Також, прив'язуючи її до стовбура, не забувайте підкладати під мотузку шматочок мішковини, щоб не пошкодити його.

Саджанці до 2-х метрів можна прив'язувати до кілочків, як показано на малюнку. Дерева більшої висоти потрібно розтягувати і кріпити до забитих в землю кілочками (показано на крайньому правому малюнку). В такому стані дерево бажано залишати на 1-2-3 роки, поки коріння добре не закріпилася в новому грунті.

Провести обрізку крони.

Обрезка кроны дерева

Обрізання крони - як стрижка для людини. Її можна розділити на косметичну і санітарну.

Обрізанням ви не тільки забираєте уражені хворобами гілки, а й формуєте крону дерева таким чином, щоб прибрати пересічні гілки, усунути загрозу нанесення шкоди людині сухою гілкою, а також зайві конкурентні пагони.

Виконуючи обрізку щорічно, ви не тільки формуєте привабливу крону дерева, а й допоможете запобігти проблеми зі стійкістю гілок. Непропорційно розвинена крона може стати загрозою для життя людини.

Місця зрізу гілок обробляйте спеціальними для цього засобами. Не використовуйте для цього акрилові або масляні фарби.

Якщо все зробили правильно, ви збільшите шанси на його приживлюваність. А доглядаючи за ним, побачите в майбутньому здорове і правильно сформоване дерево.