Курси, інститути, училище ландшафтного дизайну - як вибрати?

Або як отримати гарну освіту і не залишитися в дурнях?

Цей пост орієнтований, в першу чергу, на батьків і майбутніх студентів. Одні не розуміють що дітям потрібно, а інші, думаючи що усвідомлено роблять вибір у житті, як правило, після 5 років протирання штанів йдуть працювати охоронцями в Сільпо.))

Для того, щоб розчарувань було менше, і осколки рожевих окулярів потім в очах не застрявали, рекомендую уважно прочитати про те, як же все насправді відбувається.

У другу чергу ця стаття ще й для тих, хто хоче освоїти нову професію, але не знає з чого почати. Думаю, з посмішкою будуть читати і ті, хто вже не перший рік професійно займається цією діяльністю.

Перш ніж вибрати професію ландшафтного дизайнера запитайте себе - Воно вам треба?

Коли вас припікає, в кінці шкільної програми, робити вибір куди піти навчатися, а думки лежать в напрямку дизайну, може здатися, що це перспективний і благородне заняття. Або ви не знаєте, в який інститут поступити, але батьки вас штовхають в цьому напрямку, тому що думають, що в цій сфері ви будете затребуваним і високооплачуваним фахівцем, тоді краще задуматися.

Перше що вам слід усвідомити .... В наших реаліях, більшість замовників вас швидше будуть сприймати як колгоспника, який повинен копати і ще раз копати. Кожен замовник, чомусь, сам себе вважає Мега дизайнером ландшафту, по крайней мере, таких більшість. Є, звичайно, і ті які розуміють, що кожен повинен займатися своєю справою, з ними і працювати приємно, і вони готові оплачувати дизайнерський працю.

У такій реальності ти або твориш твір мистецтва на ділянці, або киваєш головою і розповідаєш замовнику, як же все-таки він красиво придумав)) і намагаєшся на цьому заробити.

В Україні не так розвинений ринок ландшафтного дизайну, як наприклад, дизайну інтер'єру. Для цього є чимало передумов. По-перше, роботу дизайнера інтер'єру можна побачити через пару місяців і оцінити її по достоїнству, а ось результат ландшафтника видно тільки через роки, коли сад починає розкривається у всій своїй красі. І хоча на сьогоднішній день є чимало програмного забезпечення для того, щоб зробити візуалізацію ділянки і показати як він буде виглядати в майбутньому, потрібно розуміти, щоб зробити такий проект необхідно вміти працювати з цими програмами. Мало того, це займає шматок часу і зусиль, що має добре оплачуватися. Ось тільки не так багато замовників розуміють, що хороший проект повинен коштувати "нормальних" грошей, адже ви для нього всього навсього агроном-колгоспник.

Я б навіть сказав, що повноцінного ринку дизайну ландшафту в Україні ще немає, є ландшафтні роботи. Це як дизайнер інтер'єру та звичайний "Равшан-Джамшут-будівельник", для порівняння. Так, багато так нас і сприймають, у них це навіть напевно асоціюється з посадкою картоплі.

Якщо Вам ще не перехотілося бути дизайнером ландшафту, запам'ятайте наступне ....

 • Вчитися доведеться все життя! Так, саме все життя.
 • Тема настільки об'ємна, постійно доводиться освоювати нові знання. Звичайно, ви можете придбати базові знання в інституті або на курсах ландшафтного дизайну і вже почати працювати з ними. Але знайте, кожен відбувся ландшафтник навчається протягом усієї своєї діяльності.
 • Якщо ви хочете заробляти в цій сфері, щоб до вас ставилися як до дизайнера, то дійсно необхідно стати професіоналом цієї справи.
 • Якщо хочете зрозуміти, як краще здобути освіту, давайте розберемо якими знаннями ви повинні володіти:
 • Дендрологія (наука про рослини). Рослини - це ваш інструмент в створенні райського куточка. Необхідно знати їх особливості росту, розвитку та догляду за ними.
 • Основи проектування. Мається на увазі знання законів композиції, вплив кольору, форми і іншої філософії.
 • Уміння читати і малювати креслення. Щоб конкурувати на цьому ринку, необхідно володіти такими програми як Avtocad, Archidad, Fotoshop, 3d max, Realtime. Для них Вам знадобиться хороше "комп'ютерне залізо". На сьогоднішній день, вартість комп'ютера, який зміг би добре працювати з цими програмами від 30 000 до 60 000 грн. За часів мого навчання в інституті досить було мати папір і олівці, але від цього легше не було.))

Технічна частина. Облаштування та проектування систем автополиву, водойм, систем туманоутворення, дренажів і навіть проектування освітлення. Про все це виробники даного обладнання розкажуть вам краще будь-якого академіка.
Догляд за всім, що ви створили. Включає в себе: розуміння догляду за рослинами, знання про захист рослин від хвороб і шкідників, підгодівлі добривами та іншими хімічними препаратами, технічне обслуговування інженерних установок.
Це все вам слід дізнатися через інтернет, практику, курси та гіркий досвід (бажано через чужий). Якщо ви ще не "наклали в штани" і не побігли шукати скільки коштує освіта менеджера, тоді продовжуємо далі ...

 

Куди піти вчиться? Інститут? Училище? Курси?

Або може все таки на менеджера? Їх в нашій країні хоч лопатою бий)) І всі такі круті, що потім після навчання, з дипломами, йдуть до нас копати траншеї.

Інститут вам дасть базові знання, але цього реально буде мало для того, щоб отримуючи диплом ландшафтного дизайнера називати себе фахівцем. У наших реаліях це не рентабельні інвестиції, так як система освіти в Україні знаходиться в жалюгідному стані, а більшість викладачів, крім того, щоб переказувати матеріали з написаних в радянському союзі книг, на практиці самі нічого не вміють. Дуже мало таких преподов, які йдуть вчити і мають хороший практичний багаж знань. Вони є, але їх дуже мало, так як хороший фахівець буде справою зайнятий, а не в інституті штани просиджувати.

Зараз ті, хто відчувають тягу до викладання, як правило, періодично влаштовують якісь 2-3х-денні тематичні семінари.

Загалом, якщо вам потрібен диплом замість знань - йдіть в інститут, але пам'ятайте, через 5 років вам доведеться або почати працювати не за фахом, або починати вчиться заново. Все тому, що ви не будете оснащені всіма необхідними знаннями для старту в цій діяльності. Є не мало випадків, коли ваш диплом більше потрібен вашим батькам, ніж вам самим. Від цього потім страждають всі, і батьки, і діти, і роботодавці!

Я вже не кажу про те, в яку копійку вам стане це утворення. Якщо врахувати витрачений час, то виходить що 5 років піде на навчання в інституті, плюс 5 років на перенавчання в реальних умовах. Такі інвестиції не рентабельні.

Якщо сильно хочеться стати ландшафтним дизайнером, можна піти по більш оптимальному шляху.

Ви знаходите курси ландшафтного дизайнера, починаєте вчиться. 2-3х-місячних буде досить, щоб зрозуміти з чого складається ця діяльність. Їсте на "Петрівку" і запасаєтеся фаховою літературою. Читаєте, і ще раз читаєте. Як не залишитися обманутим при їх виборі, читайте в наступному абзаці.

Якщо не вмієте малювати руками, варто знайти хорошого викладача по малюнку і живопису. Тільки не шукайте його в компаніях, які чисто курсами і займаються, вони як правило, мало чим відрізняються від інституту. Різниця тільки в термінах. Шукайте тих, хто практикує і викладає. Зараз таких в Facebook можна легко знайти.

Є чимало хороших онлайн-курсів з вивчення таких програм, як Avtocad, Archidad, Fotoshop, 3d max, Realtime. Відразу скажу, це повинні бути 4 різних курсу, у різних викладачів. Не ведіться на дешевизну курсів, так як потім будете ходити на них ще не раз. Уважно вивчайте біографію і досвід викладача. Про ціннику далі розповім.

Щоб отримати основи дендрології, лізете в інтернет або їсте на книжковий ринок, і купуєте тематичну літературу, її там валом! Підіть на рік попрацювати в садовий центр продавцем-консультантом для того, щоб закріпити свої знання і в живу бачити, що вивчили по книгам, види рослин.

Після проходження всіх курсів, а це у вас займе близько 6-7 місяців, йдете працювати в садовий центр на рік, а далі можете заходити в будь-яку ландшафтну фірму і розповідати про свої досягнення в освіті, заодно влаштовуючись до них на роботу ландшафтним дизайнером. Ще через пару рочків роботи початківцям дизайнером, ви потихеньку почнете перетворюватися в фахівця.

Разом:

 • Курси 6-8 місяців.
 • Садовий центр - 1 рік. (Тільки не йдіть в "Епіцентр" або "Нову Лінію", там вас затягне смертельна рутина)).
 • 2 роки "ніким" в ландшафтній фірмі.
 • У підсумку 4 роки, і ви будете набагато більш кваліфіковано, ніж 5-ти курсник найкрутішого інституту в Україні. Все це звичайно буде працювати, за умови реальної тяги до самоосвіти. Мало того, отримуючи досвід, ви ще й гроші будете заробляти. Така схема більш рентабельна в питанні інвестицій в себе.

Ще додам що 1-2 рази на рік проходять цікаві 2-3х-денні курси від Пратика цієї діяльності. Їх варто відвідувати, але вибирати їх потрібно вибірково за принципом корисності теми курсу і того, хто його веде. Багато що з усього цього можна знайти в Facebook, будучи підписаною на тематичні групи, там же можна і черпати ідеї для творчого натхнення.

А тепер про цифри:

 • 5 видів курсів. Хороші коштуватимуть в середньому 500 у.о. за курс = 2500 у.о.
 • Робота в садовому центрі - в плюс.
 • Робота в ландшафтній фірмі - в плюс
 • На семінари в рік можна виділяти 200-300 у.о.
 • Хороший комп'ютер стане у 2000 у.е.
 • Разом: близько 6 000 у.е і ви початківець, практикуючий ландшафтний дизайнер. Якщо відняти з цієї цифри зароблені гроші під час проходження шляху становлення "джедаем")), то гола цифра витрат знизитися до 500 у.о. за все!

Повірте, 5 років інституту у вас з'їдять тих же 6000 +2000 у.о. комп + курси, і це все для того щоб його закінчити, поставити диплом мамі в рамочку і піти працювати в ландшафтну фірму "на лопату".

Загалом, вчіться, практикуйте і заробляйте, роблячи ринок ландшафтних послуг професійним, щоб ніхто на вас не дивився, як на колгоспника.

 Читайте больше на странице в инстаграмм  https://www.instagram.com/platonstroy_kiev/