Ландшафтний дизайн садової ділянки: етапи створення

Що спадає на думку, коли хтось згадує французький Версаль, нідерландський Кекенхоф або англійські Кью-Гарденс? Звичайно, пишність зелені та квітів, суворе витонченість ліній клумб і газонів, гармонія малих і великих форм - від газонної трави до йдуть вгору крон дерев. Але хіба можна влаштувати подібний у себе на заміській ділянці? Адже в цих парках і садах працює не по одній сотні садівників і фахівців з дизайну. Але згадаємо й інші приклади: сади Клода Моне, Бутчарт, Будхарт, сад Мажорель. Ці сади створювалися одним-двома людьми, вони були приватними, але це не завадило їм стати в ряд найкрасивіших садів світу разом з Версалем, Ексбері і Мірабель. Все це стало можливо завдяки продуманому до дрібниць ландшафтного дизайну.

Не випадково вважається, що ландшафтний дизайн поєднує в собі цілих три напрямки: архітектуру і проектування, ботаніку і філософію. Правильно обраний і грамотно реалізований проект не тільки радує погляд, але і зворушує найглибші струни душі. У красивому, доглянутому саду прекрасно відпочивається морально і фізично. До того ж дизайн-проект допоможе «розширити» горизонти ділянки: скомпонувати рослини і зони відпочинку так, щоб всьому вистачало місця і при цьому не втрачалася відчуття повітря і простору. Отже, розібравшись з перевагами створення ландшафтного дизайну території перед заміським будинком, розберемо по порядку всі етапи планування та реалізації ідеї.

Створення проекту ландшафтного дизайну: етап № 1

В першу чергу потрібно визначитися з ідеєю. Чи буде сад притулком для усамітненого відпочинку і споглядання: ставок з коропами котрі, бамбукові крісла в затінку, майданчик для медитацій. Або, навпаки, це буде місце для веселих сімейних і дружніх зборів з барбекю, басейном і великим круглим столом. А може зробити вибір на користь справжнього казкового містечка-лабіринту? Тут буде так цікаво побродити дітям (та й дорослим), то тут, то там знаходячи сюрпризи у вигляді рожевого куща, залитого сонячним світлом, фонтанчика або річного міні-кінотеатру ... Залежно від ідеї варто підбирати і стиль. Можливо, підійде стриманий за формою і наповнений змістом японський або китайський стиль з містками і садом каменів. Або строгий в своїх рамках французький з обов'язковим геометричним газоном, альтанкою і стриженими деревами. А може бути яскравий арабський - з мозаїчними доріжками, фонтанами і кучерявими квітучими рослинами? Колірна гамма залежить від уподобань господарів - тут стилі не так категорично диктують правила.

Коли концепція визначена, можна створювати перші плани-ескізи ділянки. Вони допоможуть уявити, як буде виглядати дизайн в натурі. Для складання ескізу потрібно обміряти периметр ділянки відповідно генеральним планом, перенести дані в масштабі на папір, відзначити споруди, а потім схематично намалювати, де передбачається прокласти доріжки, де будуть розташовані дерева, клумби, малі архітектурні форми (статуї, фонтани і т.д .). План-ескіз - це малюнок, який дозволить оцінити гармонійність поєднання зелених і незамощених зон, скорегувати при необхідності деталі ідеї.

Потім слід узгодити ескіз з топографічним планом. Топос'емку виробляє геодезист за допомогою спеціальних приладів - тахеометров, нівелірів, електронних рулеток і т.д. На плані повинні бути вказані перепади висот на ділянці, розташування струмків, овражков і т.д. що дозволить, наприклад, визначити, де варто зробити альпійську гірку, ставок або терасовою клумбу. Також на топоплане повинні бути відзначені комунікації, що полегшить проведення системи поливу та убезпечить, наприклад, газову трубу від пошкоджень при перекопуванні землі.

Тепер настає черга складання дендроплана, тобто схеми зелених насаджень на ділянці. Тут має бути враховано все: від газонної трави до хвойних і листяних крупномірів. Якщо на ділянці вже є дерева, чагарники, квіти - їх теж потрібно внести в план. При виборі посадкового матеріалу повинна бути врахована ідея ландшафтного дизайну. Якщо це японський сад - тут повинно знайтися місце для клена дланевидного, сосни Дрібноквіткові, сакури (вишні мілкопильчасті), мохів і гліциній. Якщо проект - європейський регулярний сад, то не обійтися без каштанів кінських, тиса, лип для алей і самшиту для партерних клумб-огорож. Голландський «сільський» сад немислимий без чубушника, бузку, рододендронів та, звичайно, тюльпанів і крокусів всіх мислимих кольорів. Дендроплан допомагає зрозуміти, скільки і яких рослин потрібно буде закупити, а також розробити принцип розміщення рослинних угруповань: по сполучуваності розмірів, кольорів, форм, часу цвітіння.

Одночасно з дендропланом готують розбивочне креслення, куди входять такі пункти:

 • План мощення, де вказано точне розташування майданчиків, алей, доріжок, стежок, які будуть пролягати по ділянці. При цьому план включає не тільки вказівки кількості, довжини і ширини доріжок, але і їх форму і навіть тип мощення: плитка, кам'яна крихта, пісок і т.д. Тут же повинен бути зазначений обсяг необхідного матеріалу. Щоб не помилитися з розбивкою доріжок на місцевості, слід при плануванні застосовувати або систему координат (з розбивкою на квадрати), або зробити прив'язку до базису осях не менше ніж в двох-трьох точках.

Важливо! При розробці креслення креслення обов'язково вкажіть, де закладені комунікації і враховуйте цей фактор при плануванні доріжок, посадок, установці малих архітектурних форм. При необхідності заміни комунікацій це убезпечить від зайвих клопотів, пов'язаних з розтину стежки, викопуванням чагарників і знесенням улюбленої альтанки.

План інженерних комунікацій, куди входить схема автополиву, якщо такий передбачається на ділянці. Це і розміщення водопроводу для поливу, розбризкувачів, систем крапельного поливу і т.д. Також в план включається система лівневок і дренажних канав.

 • Схема освітлення і декору. Розташування електрощита, джерел живлення для освітлювальних приладів, розташування автономних світильників - все це також важливі елементи креслення розпланування. Потрібно пам'ятати, що освітлення несе не тільки практичну, але і декоративну функцію, підкреслює обраний стиль. Не менш важливо відзначити, де передбачається встановити декоративні елементи, щоб з'ясувати, наскільки гармонійно вони будуть виглядати в тому чи іншому місці, і підібрати відповідно до об'єктів декорування відповідні рослини.
 • Посадковий креслення, вказує точне розташування всіх посадочних ям для дерев, чагарників, цибулинних і т.д. Він, як ми вже говорили, повинен узгоджуватися з планом пролягання комунікацій. Посадковий креслення - інструкція для бригади з озеленення (або для самого садівника, якщо він реалізує проект самостійно). Щоб уникнути помилок при втіленні цієї частини плану в життя, варто вказати не тільки місцезнаходження посадкової ями, але і її розмір. Він залежить від віку і типу саджанців.

Детальна асортиментна відомість потрібна для максимально точного прорахунку кількості рослин кожного виду, потрібних для реалізації плану озеленення. Якщо планується створення рокаріїв, клумб зі складним малюнком, колірними переходами, «вечноцветущей» - без асортиментній відомості дизайнер немов без рук. У відомості враховується також висота рослин, час цвітіння і декоративність до / після цвітіння.

Розрахувати, скільки посадкового матеріалу знадобиться і скільки грунту потрібно додатково закупити, допоможе і балансова карта площ ділянки. Вона ж дасть інформацію про співвідношення площ будівель, зелених насаджень, незамощених зон, водойм.

У проект обов'язково включають і перелік оздоблювальних матеріалів і декору, які планується використовувати при реалізації. У специфікації зазначені види матеріалів, їх особливості, а також приблизний витрата. Це дозволить включити інформацію про витрати на обробно-декоративні матеріали до зведеного кошторису. До неї увійдуть відомості про наступних статтях витрат:

 • використання обладнання і техніки;
 • робота фахівців і підсобних робітників;
 • матеріали: від грунту і бетону для зливових стоків до лаку для садової лави;
 • посадковий матеріал; декоративні елементи, включаючи малі архітектурні форми (МАФ).

 Все составленные планы в конце концов объединяются в один подробный 3D-проект, в котором учтены все нюансы территории, коммуникаций. 3D-изображение позволит максимально натуралистично визуализировать идею еще до ее воплощения.

Підготовка території: етап № 2

Потім потрібно захистити обв'язкою, дерев'яними щитами або будівельною сіткою рослини, які підлягають збереженню. Також варто встановити межі, за які не можна заїжджати техніці, і відзначити їх. Після виробляють попередню вертикальне планування ділянки, викопують котловани для водойм, зарівнюють небажані височини і яри на території. Розкривають «корито» для доріжок і дренажних каналів, викопують комунікаційні траншеї. На ці роботи зазвичай йде близько двох тижнів і 5-7% від сметових витрат.

Інженерно-будівельні роботи: етап №3

Наступним етапом буде прокладання комунікацій:

 

 • водопроводу і поливу;
 • дренажної системи;
 • системи циркуляції води у водоймі;
 • організація системи освітлення, якщо воно залежить від енергопостачання.

 

В цей же час засипають «подушки» для незамощених зон: майданчиків і доріжок. Завозять грунт, якщо це необхідно, розподіляють його по ділянці і готують розмітку для посадок і розміщення декору. Потім мостять доріжки і встановлюють на майданчиках некапітальні споруди: альтанки, арки, теплиці, завершують обробку водойм. На реалізацію даного етапу може піти від кількох тижнів до кількох місяців: в залежності від складності проекту, площі ділянки і моторності робітників. Всі ці роботи «з'їдять» 30-35% закладених в кошторис коштів.

Етап декорування і установки малих архітектурних форм: етап №4

Перед висадкою рослин варто остаточно визначитися з декором саду: встановити фонтани і влаштувати міні-водоспади, звести і прикрасити альпінарій або рокарій, розставити садові скульптури, столи, крісла, лави, гойдалки і т.д. Пам'ятайте, правило стилю Коко Шанель діє і відносно саду. Щоб не переборщити з декоруванням, потрібно, коли роботи закінчені, окинути поглядом результат і прибрати останнє, що було додано.

Тривалість етапу залежить від того, чи самостійно садівник займається всіма роботами або залучає фахівців з ландшафтного дизайну. У першому випадку термін робіт обмежений лише вільним часом господаря саду, в другому - займає кілька днів. Вартість декору і МАФ становить приблизно 10% від кошторису. 

На замітку Останні модні тенденції ландшафтного декору: сухі струмки з декоративними містками і люмінесцентна кам'яна крихта на доріжках і клумбах. Днем камені виглядають як звичайний гравій, а вночі, світися, перетворюють сад в таємниче казкове королівство.

Посадка рослин: етап №5

І ось, нарешті, настає час самих приємних клопотів, які потребують, проте, найбільших витрат: посадка рослин. На закупівлю посадочного матеріалу і супутніх товарів, а також роботи по висадці йде майже половина коштів кошторису.

Спочатку виробляють висадку саджанців дерев. Важливо, щоб посадкова яма була на 10-15% більше, ніж кому землі з корінням. При необхідності в яму додають дренаж і підгодівлю (але не азотовмісні добрива!). Деревце потрібно заглибити до кореневої шийки, не вище - це може привести до загнивання підстави стовбура і потім все саджанця. Важливо грунтовно зволожити землю в ямі: тут можна не боятися перестаратися. Високі саджанці потрібно обов'язково підв'язати до опори, а краще до кількох, щоб сильний вітер не зламав їх і не вивернув дерево з ще не укоріненим грудкою з землі.

Потім приступають до посадки менш рослих чагарників: також в підготовлені посадкові ями. Живоплоти краще садити по натягнутій (за рівнем) мотузці - так вийде строго витримати напрямок і форму. Високі кущі також ставлять на розтяжку, тобто підв'язують до тимчасових опор. Опори вбивають в землю під кутом - обов'язково за межами кореневої грудки. З метою збереження вологості можна замульчувати поверхню навколо посадженого куща. І пам'ятайте про небажаність заглиблення кореневої шийки.

Після чагарників настає черга багаторічних квітучих, кучерявих, цибулинних квітів. Всі роботи проводять відповідно до посадковим кресленням. Останніми висаджують однорічники і сланкі рослини, газонну траву. Всі ці дії займуть не менше тижня: терміни будуть рости пропорційно обсягу посадкового матеріалу. І, нарешті, озеленення ділянки завершено! Можна сидіти в плетеному кріслі на терасі, насолоджуватися заслуженим відпочинком і милуватися справами рук своїх.

Як вибрати надійного підрядника?

Якщо ви хочете замовити ландшафтний дизайн, звертайтеся в компанію, яка працює по повному циклу - від проектування до догляду за посадженими рослинами. Буде незручно, та й неекономічно замовляти роботи у різних підрядників. При цьому намагайтеся заздалегідь дізнатися розцінки організації. Поважаюча себе компанія не буде приховувати прайс. Звичайно, завищені ціни (наприклад, вище 10 000 тільки за консультацію) - привід пошукати іншого виконавця, а й занадто низькі ціни повинні насторожити. Вони можуть означати або недостатню якість роботи і рівень професіоналізму ландшафтних дизайнерів, або «приховані» платежі, які вас змусять вносити вже після підписання договору - завищені ціни на роботу субпідрядників.

План інженерних комунікацій, куди входить схема автополиву, якщо такий передбачається на ділянці. Це і розміщення водопроводу для поливу, розбризкувачів, систем крапельного поливу і т.д. Також в план включається система лівневок і дренажних канав.