Весняний шум

Початок весни - один з найвідповідальніших періодів для власника садиби. Від своєчасності і правильності виконання найперших весняних робіт на ділянці, в саду і на городі залежить як буде виглядати ваша ділянка і наскільки здоровими будуть всі рослини навколо вашого будинку.
Весна-час для посадки чагарників, дерев великого розміру, посіву газонів, планування ділянки. Весна найкращий період для посадки берези, липи .рано навесні сприятлива температура для пересадки рослин, до того ж багато дерев знаходяться стані спокою, і легше переносять стрес при пересадці.

Великі хвойні дерева краще висаджувати в кінці або початок зими, але також їх пересаджувати і ранньою весною. Влітку крупномери краще не садити - вони важко переносять незвичну їм жару і можуть загинути. Перед покупкою рослин, особливо імпортного посадкового матеріалу, краще звернутися до фахівців які не просто дадуть Вам консультацію коли і як потрібно садити, а зможуть посадити ці рослини даючи гарантію на приживання, тоді в разі загибелі рослини вони зобов'язані замінити його на інше за свій рахунок. Як правило вартість гарантії це 50% від вартості рослин, але це того варто якщо враховувати що нову рослину вам обійдеться дорожче.

Впливає на їх приживлюваність і то, наскільки ретельно були дотримані всі етапи процесу посадки - підготовка посадочних місць під дерева (добриво грунту і забезпечення дренажу), визначення оптимального розміру прикореневого земляного кома, з яким пересідає дерево і т.д.

Після пересадки дерева-крупномери, що втратили частину своїх коренів, можуть довго хворіти, тому їм потрібен особливий догляд - частіший полив і обприскування крони, додаткова підгодівля добривами або мульчування (укриття поверхні грунту між рослинами мульчею - різними органічними залишками).

Особливу увагу слід приділити захисту дерев і чагарників в саду від грибкових хвороб і різних шкідників. Хорошим профілактичним заходом є і обприскування дерев і чагарників в період розпускання бруньок 3% розчином бордоської рідини - розчином мідного купоросу у вапняному молоці (на 10 л води 300 гр мідного купоросу і 330 гр негашеного вапна). Обробку проводять з розрахунку 2 л на молоде дерево (до 6 років), не більше 10 л на плодоносні дерево, 1 і 1,5 л на кущі агрусу і смородини відповідно, для малини - 2 л на 10 кущів і 1,5 л на 10 кв. м винограду.

У березні, до набрякання бруньок, гілки чагарників і грунт навколо можна рясно облити гарячою водою. Ця процедура допоможе знищити личинки шкідників, що зимують під корою, і збудників грибкових захворювань.

Для захисту дерев від сонячних опіків їх штамби (стовбур дерева до розгалуження) обертають білою тканиною або мішковиною, або білять вапняним розчином. Білити дерева краще зверху вниз - для рівномірного розподілу і затікання розчину в тріщини кори. Можна обробити їх і сумішшю з свежегашеной або меленої крейди і мідного купоросу - 2-3 кг вапна на 10 літрів води або 1 л меленої крейди на 10 літрів води і 0, 5 кг купоросу. Для кращої клейкості суміші до неї додають глину.

Наступний етап весняних робіт в саду - прибирання. Садовий сміття, сухі торішні рослини і листя, поламані вітром гілки, залишки різних опор прибирають відразу після танення снігу. У парниках миють вікна і рами, прочищають засмітилися водостоки, відмивають садові меблі.

Потребують догляду і доріжки в саду - з'явилися за зиму тріщини в бетонних плитах заливають бетоном, тріснуті плитки мощених доріжок міняють на нові, а просіли стежками повертають колишній вигляд за допомогою підсипаної піску або землі. Якщо в саду є штучні ставки або басейни, їх оглядають на наявність пошкоджень, прибирають сміття і чистять хімічними реагентами.

За зиму і осінь коріння деяких рослин могли оголитися через вітрів і дощів і деревам може знадобитися додаткове підгортання і мульчування, що захищає їх від пересихання влітку. До мульчування їх можна трохи підгодувати сухими органічними добривами - золою, деревним вугіллям, гранульованим гноєм або послідом.

Якщо в денний час вже встановилися позитивні температури, можна приступати до обрізання дерев, чагарників, троянд і кучерявих рослин. В санітарної обрізки навесні потребують практично всі рослини в саду - дорослі сосни і ялини, береза, липа, плодові дерева і плодово-ягідні чагарники - з них видаляють сухі і надломлені гілки, пошкоджені хворобами або комахами. Видаляти гілки необхідно з запасом, захоплюючи 2-3 сантиметри здорової деревини. Місця зрізів замазують садовим варом (густа мазь для свіжих відкритих ран дерева), а гілки спалюють.

Для молодих дерев проводять щорічну весняну обрізку, завданням якої є стимулювання зростання, зміцнення деревини і формування крони майбутнього дерева. Крону формують таким чином, щоб кожна гілка добре висвітлювалася сонцем. При формує обрізку обрізають гілки, що ростуть всередині крони, вниз і по напрямку до стовбура, залишаючи гілки, що ростуть від центрального стовбура під великим кутом і центральний втечу. Старим плодовим деревам і кущам роблять омолоджуючу обрізку, проріджуючи їх крону і скорочуючи їх гілки таким чином, щоб стимулювати спрямоване розгалуження дерева вгору і в сторони. Омолоджуюча обрізка сприяє відновленню процесів росту дерева і підвищенню його врожайності.

У плодових чагарників - малини, смородини та агрусу обрізають старі та пошкоджені гілки, молоду поросль, що не витримала зимових заморозків (з почорнілими верхівками пагонів), і слаборозвинені пагони.

Проводячи обрізку, необхідно враховувати індивідуальні особливості кожного дерева або чагарнику. Наприклад, є види дерев, яким обрізка протипоказана, так як сильно погіршує їх зовнішній вигляд, а для інших видів дерев вона може використовуватися тільки з метою омолоджування.

У теплі сонячні дні, коли температура повітря піднімається вище 5-6 градусів, починають знімати зимові укриття з теплолюбних чагарників - троянд, гортензій і рододендронів. Робити це потрібно поступово, в кілька етапів, щоб рослини встигли звикнути у весняній погоді. У той же час прополюють і розпушують чагарники (смородину, вишню, фундук), ставлять опори для малини і ожини, і підв'язують їх.