Хвороби і шкідники газонів і заходи боротьби з ними

Газонні трави страждають від різних шкідників, часто це поширені шкідники квіткових культур. Деякі з них ушкоджують коріння, інші висмоктують соки або об'їдають листя. Це не тільки комахи, а й молюски (різні голі слимаки і равлики). Небажаними сусідами на газоні часто бувають зелені мохи, які поводяться часом настільки агресивно, що просто витісняють газонні трави.

Злакова попелиця.

Є види попелиць, які харчуються тільки на злаках, листя при цьому жовтіє і засихає, рослини відстають у рості. Злакові попелиці можна виявити на нижньому боці листків газонних трав. Звичайно злакова попелиця дає за літо 10-12 поколінь. Попелиці живуть колоніями, деякі види відносяться до мігруючих, які за літо утворюють іноді до 15-18 поколінь. Частина поколінь розвивається на чагарниках і деревах, часом викликаючи там потворні розростання - галли, а потім, звичайно в середині літа, вони перелітають на злаки, і там теж народжується кілька поколінь. В кінці літа крилаті попелиці повертаються на деревні породи і відкладають там яйця, зазвичай кожна самка всього по одному яйцю. Яйця чорні, блискучі, схожі на макові зернята, зимують. Заходи боротьби. Попелиці воліють жити на ослаблених рослинах, трохи підняв, тому треба регулярно поливати газон, вчасно вносити підживлення.

Злакові клопи.

Висмоктують соки, в місцях уколів на листках з'являються світлі плями, листки засихають. Іноді утворюються білі колосся. Харчуються клопи з початку літа до осені. Заходи боротьби. Застосування системних інсектицидів (Актара) проти перезимували імаго в фазі «відростання» - «кущіння».

Лістогригущі блішки.

Це маленькі жучки з стрибальні задніми ногами. Зазвичай їх опукле тіло яскраво забарвлене, має бронзовий відлив. Жучки з ранньої весни харчуються на верхній стороні листя, зскрібаючи шкірку і утворюючи видовжені ямки, чому лист засихає. Самки відкладають яйця в грунт на глибині 5 см, личинки (дрібні білі, злегка зігнуті черв'ячки) харчуються корінцями, потім перетворюються в лялечок. У серпні з лялечок виходять жуки, харчуються деякий час і йдуть в грунт до наступної весни. Заходи боротьби. Зазвичай застосовують хімічні препарати, але краще все ж дотримуватися агротехніку: вчасно поливати газони, удобрювати їх і аерувати.

Злакова шведська муха.

Вона відкладає яйця на молоді рослини, які мають не більше 2-3 листочків, іноді - в грунт. Перше покоління з'являється в кінці травня. Личинки проникають в середину стебел злаків і харчуються нижньою частиною центрального листка. Тут же вони заляльковуються, перетворюючись в кокони-пупарії. В результаті харчування личинок центральний лист у сходів засихає, це призводить до загибелі всієї рослини. На Північному Заході за літо розвивається 2 покоління мух. Заходи боротьби. Проведення своєчасних підгодівлі рослин допоможе їм впоратися з цим шкідником.

Червневий хрущ.

На газоні утворюються жовті лисини розмірами менше, ніж травневий хрущ, рудий і волохатий, за що його іноді називають рудим лісовим хрущем. Він часто зустрічається в легких ґрунтах разом з травневим хрущем. Особливо небезпечний він для газонів. Його личинки підстригають дернину знизу. Заходи боротьби: На невеликих ділянках можна обійтися без хімії, якщо залучити птахів. Ворони, шпаки, галки, граки добре визначають місце розташування личинок і охоче виколупують їх з газону. При перекопуванні грунту можна одночасно проводити збір і знищення личинок.

Комар-долгоножки.

Личинки комарів-долгоножек можуть сильно зіпсувати газон. Вони харчуються корінням і стеблами трав, на газоні з'являються плями побурілої трави. Заходи боротьби: Щоб знищити шкідників, змочіть пошкоджену ділянку водою і накрийте його чорним поліетиленом на день. Личинки виповзуть на поверхню, зберіть і знищіть їх. Якщо газон вражений сильно, навесні застосовують інсектициди.

Дощові черв'яки.

Купки викинутої хробаками грунту псують зовнішній вигляд газону, при ходінні по газону ними придавлюються трави, які від цього гинуть. На викидах ґрунту сходять насіння бур'янів. Заходи боротьби. Щоб дощові хробаки не привели газон в непридатність, завжди забирайте траву після стрижки. На важких родючих ґрунтах допомагає також пескование. Для цього за підготовленим газону розкидають і розрівнюють річковий пісок шаром в 0,5-1 см.

Дернові мурахи.

Воліють сухі піщані ґрунти, купки землі від них з'являються на газоні влітку. Ці викиди теж псують зовнішній вигляд газону, заважають при його стрижці. Крім того, мурахи пошкоджують коріння трав, листя яких від цього жовтіють. Заходи боротьби. Розрівнюйте купки землі мітлою, а якщо їх багато, розкопати мурашник і полийте окропом або інсектицидом.

Кроти.

Своїми купами викинутої землі можуть так зіпсувати газон, що доводиться його частково пересівати. Їх основна їжа - дощові черв'яки, тому кроти найчастіше з'являються на більш родючих, пухких грунтах. Вони вважають за краще місця, де мало ходять, хоча можуть з'явитися де завгодно. Заходи боротьби. Позбутися від оселилися на газоні кротів допомагають регулярні стрижки газонокосаркою або тримером - кроти не виносять шуму і вібрації.

Собаки.

Невеликі випалені плями нерівної форми можуть утворитися від сечі собак. Заходи боротьби. Сечу треба відразу змивати водою, щоб трави не отримали опіків. Собаку зазвичай виховують, забороняючи їй мочитися на газон.

 

Не інфекційні хвороби газонів

Вимерзання.

Вимерзання газону відбувається в роки з різким початком осені безсніжних морозів, коли рослина не встигає підготуватися до зими. Газон під товстим шаром снігу менше страждає від вимерзання. Найчастіше вимерзають газони на перезволожених з осені глинистих ґрунтах. Газон може постраждати через зимового виснаження рослин, в основному в роки з дуже раннім випаданням снігу. Особливо сильно страждають густі, які переросли з осені і слабо загартовані газони. Заходи боротьби. Попереджають втрати своєчасний посів трав, осіння підгодівля фосфорно-калійними добривами.

Випрівання.

Найчастіше зустрічається на вологих важких грунтах і при загущених посівах з надмірному добривом азотом. Воно буває пов'язано і з хворобою - тіфулеза. Заходи боротьби. Запобігти випрівання газону допомагають своєчасний посів, розпушення снігу за допомогою золи, підбір стійких сортів трав.

Виперанння.

Виперанння газону називається оголення підземних частин рослини, що приводить до загибелі трав. Часто причиною випирання є недостатнє прикочування ґрунту перед посівом трав, відлиги, що змінюються морозами. Більше схильні до таких поразок перезволожені ґрунти: вода у верхніх шарах грунту замерзає, цей лід піднімає грунт разом з рослинами, вириваючи їх з промерзлого шару. Навесні такі рослини засихають. Заходи боротьби. Вибір трав для газону з глибокими вузлами кущіння, хороша передпосівна підготовка грунту і своєчасний посів допомагають уникнути випирання газону.

Висихання.

Іноді влітку на газоні утворюються жовтувато-коричневі ділянки різного розміру з засохлої травою. Причина - посуха. Найбільшому ризику піддаються добре дреновані піщані ґрунти. Заходи боротьби. Підвищують стійкість до посухи регулярна підгодівля газону, не надто короткі стрижки, регулювання поливу. Для попередження цієї проблеми головне правильно змонтувати систему автополиву.

Мох.

Буває, що на газоні сповільнюється зростання трави, вона заростає мохом. Причина - неправильне або недостатнє харчування: газонних трав потрібно регулярна підгодівля через часті скошування. Заходи боротьби. Допомагає регулярна підгодівля газону, не дуже часті і короткі стрижки.

Лишайники.

На затінених газонах з погано дренируемой грунтом з'являються зеленувато-сірі плями лишайників. Заходи боротьби. Допомагають справитися з ними аерація газонів і обробка фунгіцидами.

 

Інфекційні хвороби газонів.

Газонні трави можуть дивуватися різними патогенами. На них іноді навіть виростають різні «поганки» - гнойовий гриб, дощовики, навіть опеньки. Причинами хвороб газонних трав найчастіше є несприятливі умови, погана агротехніка. При появі хвороб необхідно видалити уражені частини разом з прилеглими до них здоровими краями, уникати надмірних поливів, систематично скошувати траву з подальшою прибиранням граблями, проводити аерацію.

Плямистості.

Ранньою весною на дерново покриві з'являються округлі світлі плями, які поступово зливаються і утворюють вогнища хвороби. Це Склеротініозная плямистість. Якщо плями на дернині темно-коричневі або червоні - це Бура плямистість. На дернині з'являються невеликі білі, іноді бронзові плями. В середині плями газон «випадає» і там поселяються бур'яни. Це Офіостомоз. Ранньою весною і на початку літа по краях газонів з'являються невеликі бурі або жовті плями, що поступово збільшуються в розмірах - Плямистий фузаріоз.

Заходи боротьби. Уражаються зазвичай ослаблені рослини, не підживлюють після кількох скошування або закриті незібраної травою. Прийоми систематичного догляду за травостоєм запобігають появі фузаріозу.

Борошниста роса (збудники - гриби).

На листках з'являється рясний наліт білувато-сірого кольору з чорними точками плодових тіл гриба. Заходи боротьби. знищення рослинних залишків; недопущення надмірного добрива азотом; підгодівля калійними добривами; використання посадкового матеріалу і насіння стійких до борошнистої роси сортів; обприскування рослин колоїдної сіркою. Корисно використовувати мильномедную емульсію: 100 грамів зеленого мила і 5 грамів мідного купоросу добре розмішати в 10 літрах води.

Цвіль.

Уражені рослини покриваються густою сірувато-рожевою цвіллю. Хвороба проявляється у вигляді круглих вогнищ - ТІФУЛЁЗ. Трава покрита невеликими слизовими крапельками - слизової ПЛІСНЯВА. На газонних травах утворюються яскраво-рожеві або червоні шиловидні нарости - драглисте ЧЕРВОНА ПЛІСНЯВА. Причина - брак азоту, погана аерація грунту. Заходи боротьби. поліпшення аерації газону, підгодівлі.

"Відьмине коло".

На газоні утворюються кільцеподібні випади трав. Цю хворобу викликають шапинкових грибів (опеньки, мухомори), які утворюють велику масу міцелію, він забирає харчування і воду у рослин.

Заходи боротьби. Вивести гриби-поганки з газонів можна систематичної низькою стрижкою і внесенням мінеральних азотних добрив, що стимулюють активне зростання злаків. Проти грибних хвороб застосовуються і хімічні препарати - фунгіциди.